Pozntky MUDr.Juraja Skladaného z Košíc

29.04.2016 21:28

Nebojte sa chladu, lieči !
@ Rozhovory a reportáže      Mar 15 2007 - 09:38 GMT





   

"A nechceli by ste si to napokon aj skúsiť?" – Znela otázka MUDr. Juraja Skladaného, dlhoročného košického športového lekára a odborného konzultanta v oblasti kryoterapie na môj podnet, aby popísal pobyt a jeho dôvody v kryokomore. Teda v priestore, kde musíte zniesť teplotu okolo mínus 120 Celziových stupňov i nižšiu, aby mohol nastať želaný liečebný efekt. Po sekunde váhania som prikývol. Prečo nie, veď aj stará pravda hovorí, že najlepšie je niečo skúsiť na vlastnej koži a vidieť na vlastné oči, ako o tom len rozprávať. Preto hneď nasledovala moja rýchla príprava na krátku návštevu do ríše mrazu.

"Najprv vám odmeriam tlak, s vysokým by ste tam nemohli," - povedal doktor Skladaný a hneď som si vyhrnul rukáv na ľavej ruke. Vzápätí som sa od nameraných hodnôt zľakol. Stoštyridsaťpäť na stopätnásť zďaleka nie je najlepšia hodnota a ja som hypertonik, hoci pod liekmi.

"Z každej hodnoty môžete pokojne odrátať dvadsať, to je prvotný psychický nápor, každý nováčik ho má, hneď sa to upraví," - upokojoval ma. Šiel som sa teda prezliecť. Dal som si krátke nohavice, podkolienky, nohy vsunul do drevákov, na uši stiahol čelenku, na ústa dal respirátor, na ruky rukavice, aby som si chránil na chlad chúlostivé časti tela. A chvíľu čakal, až bude v komore aspoň mínus 120 stupňov.

"Teraz už môžeme, teploty sú v poriadku," oznámil po krátkej kontrole displeja doktor Skladaný, ktorý zároveň tvoril jedného z našej trojice do komory. Jeho kolegyňa, doktorka Jana Skljarszka nám otvorila dvere, ale najprv do adaptačnej predsiene, kde je „ iba“ mínus 60. Telo sa predsa musí chladu prispôsobiť. Sotva som začal zimu vnímať, asi po polminúte sme prešli do liečebnej, terapeutickej komory, do už ozajstného mrazu, aký býva snáď iba v kozme...

Serióznosť alebo atrakcia?

Pozitívne účinky chladu už poznali egyptskí lekári, ktorí ním zmenšovali rôzne opuchy a znižovali intenzitu krvácania. Takzvanú narkózu chladom aplikovali aj počas napoleonských vojen, keď ranené končatiny vojakov, ktoré sa už nedali zachrániť, najprv, ak to umožnili okolnosti, obložili snehom a ľadom, až potom ich amputovali. Zákroky tak vojaci znášali lepšie, nemali také bolesti, ako bez schladenia. Až pri rozprávaní s MUDr. Skladaným som si spomenul, že keď som raz v detstve v Slovenskom raji spadol a pustila sa mi krv z nosa, radili mi namočiť si vreckovku do studeného potoka a dať si ju na krk i na opuchnuté koleno. A - pomohlo to. I športoví lekári používajú rôzne chladiace spreje alebo prikladajú hráčom na zranené miesta ľad. V kúpeľoch vám na zapálené kĺby dávajú kryogélové vrecúška schladené na mínus 18 stupňov. Čo sa vlastne pôsobením chladu stane?

Podľa odbornej literatúry chlad spúšťa v tele obranné mechanizmy. Stiahnutím povrchových ciev obmedzí stratu tepla, čím sa zmenší prietok krvi v koncových častiach tela, preto spomínané rukavice, chrániče na uši či podkolienky. Nízke teploty tak isto vyvolajú hormonálnu reakciu. Výrazne stúpne adrenalín, noradrenalín, hladina endorfínu, teda hormónov šťastia, ktoré bývajú niekoľkokrát účinnejšie ako morfium a napokon u mužov - aj testosterónu. Telo vylučuje kortikoidy, ktoré sú základom mnohých protizápalových liekov. Rýchle ochladenie organizmu je vlastne šok, ktorý vyvoláva biochemicky dokázateľné regeneračné účinky v organizme. Zvýši sa vyplavovanie vnútrobunkovej tekutiny, čím odchádzajú z tela škodlivé látky, voľné radikály, čiže jedy, ktoré zodpovedajú za starnutie organizmu. Aj preto sa odporúča celotelové schladzovanie, aby kúra bola čo najúčinnejšia, komplexná. Po každom absolvovaní kryokomory musí nasledovať aspoň pätnásťminútová športová záťaž, aby sa telo čo najlepšie prekrvilo, prijalo čím väčšie množstvo kyslíka a živín na regeneráciu buniek.

Skúsenosti z Poľska

Vari najviac skúseností s liečením v kryokomore v okolitých štátoch majú u našich severných susedov. Naši odborníci v tejto disciplíne, napríklad MUDr. Ernest Caban, riaditeľ regeneračno-rehabilitačného centra Kryomed v Banskej Bystrici, popísal prípady s imobilnými pacientmi, ktorých tam videl, ako ich s vozíkmi dávajú do komory, a keď ich odtiaľ vyviezli, ako s nimi pasívne cvičili. V krajných polohách už bolo badať, ako kĺby kladú odpor, ale pacient pri cvičení bolesť necítil. V Poľsku na jednom z kongresov vyjadrili aj názor, že do chladovej komory môžu ísť deti už od dvoch rokov a komora môže mať veľmi pozitívny efekt aj pri zlepšení ich pohyblivosti po mozgovej obrne.

Darí sa kryokomore v Košiciach ?

Na Slovensku funguje v súčasnosti 6 kryokomôr, prvú otvorili v Banskej Bystrici, v poradí druhú v Košiciach, potom v Bojniciach, Dudinciach, Senci, naposledy v Poprade. Tej v Bystrici sa však darí podstatne lepšie ako v Košiciach. Prečo?

"Za tie dlhé roky, čo medicínu robím, som poznal veľa a dokonca aj veľkých ľudí, ktorí zásadne odmietali všetko, čo sa im nehodilo alebo o čom neboli ochotní dlhšie rozmýšľať. Takže táto nie je jediná oblasť, ktorú mnohí lekári odmietajú," hovorí o svojich skúsenostiach MUDr. Skladaný, ktorý sa stará o kryokomoru v LifeFittness Marietta u Marietty Žigalovej na Rastislavovej ulici. V tejto súvislosti poznamenáva, že aj Francúzska akadémia vied kedysi vyhlásila, že lietadlo nemôže vzlietnuť, lebo je ťažšie ako vzduch a dnes lietame aj do vesmíru, takže odporcov novôt bolo a je vždy.

Aj on potvrdil, že v tomto odbore Poliaci majú už asi 20 ročné skúsenosti a ich výskum s reumatikmi jednoznačne ukazuje pozitívne pôsobenie liečenia chladom. Ľudský organizmus je však rôznorodý, na niekoho táto liečebná metóda pôsobí s menším, na iných zase s väčším efektom a v odborných kruhoch sa diskutuje o tom, či nie je schodnejšou cestou použitie podstatne lacnejšej lokálnej aplikáciie chladu, ako využívanie málo dostupných a drahých kryokomôr. Ale podstatné je, že liečenie chladom jednoznačne znamená úľavu pri bolestivých reumatických stavoch, pri bolestiach chrbtice a pohybového aparátu.

"V súčasnosti k nám chodí asi 25 reumatikov, z nich asi polovica má veľmi dobré skúsenosti a reálne šance, aby im táto metóda pomohla" , tvrdí .

No na kapacitu, ktorú by dokázali pokryť, je v Košiciach naozaj malý záujem a to ich prevádzkovo brzdí. Lebo na to, aby umožnili každému prísť, kedy sa mu to hodí, tak každý deň by museli mať otvorené, a to nie je možné. Kým predpokladali, že ju budú využívať najmä profesionálni športovci ako rýchly spôsob rehabilitácie po zraneniach, napodiv, medzi ich klientmi prevažujú rekreační športovci a ľudia s ťažkosťami na pohybovom aparáte.

"Veľmi pozitívne výsledky máme s liečením psoriázy, o čom svedčí aj naša fotodokumentácia. Kryokomora nie je lacná prevádzková záležitosť a od toho sa odvíja aj cena za sériu liečebných kúr, ale... mohli by sme byť lacnejší, keby sme mali viac klientov a tu sa začína bludný kruh. Lebo ak komoru už raz „zachladíme“, technicky je to jedno, či príde viac alebo menej klientov. Ak by ich bolo viac, platby za pobyt by sa mohli znížiť."

Bol som zvedavý, či lekári odporúčajú svojim pacientom komoru, keď treba.

"Niektorí áno, najmä reumatológovia, ortopédi. Chodím sústavne medzi nich, informujem kolegov, dávam im medicínsku literatúru o tejto téme, treba si ju iba dobre preštudovať. Je však veľa takých pacientov, ktorí nemajú prostriedky zároveň aj na lieky, aj na takúto terapiu a ak si zaplatia za lieky, často im už na inú liečbu neostane. A opäť sme pri peniazoch. V Poľsku ju napríklad už preplácajú poisťovne. V Banskej Bystrici sú pomery lepšie, tam majú denne otvorené. Chodia im tam športovci, najmä biatlonisti, karatisti a hokejisti a tu sa nevieme k tomu dopracovať. Nanútiť im to nikto nemôže, je to asi v mentalite tunajších ľudí."

Kým optimom by bolo 30 a viac ľudí denne, často sotva dokážu nazhromaždiť polovicu, dve tretiny želaného počtu pacientov. Preto, aby umožnili efektívne využitie komory, musia ich nazbierať, takže prevádzkujú z mesiaca iba dva týždne. Mnohí využili predvianočné zľavy, ale tí ak prídu znova tak o pol roka.

"Napríklad maratónci by chodili často, ale ak ju naraz potrebujú, máme zatvorené...je to bludný kruh, dodáva doktor Skladaný a šancu by videl v masívnej reklame, ale na to sú opäť potrebné peniaze...

Pobyt v komore

Prvých asi dvadsať sekúnd som si ani neuvedomil, že je tam podstatne chladnejšie, ako v adaptačnej predsieni. Pocit väčšieho chladu prišiel asi po ďalšej polminúte, ale necítil som väčšiu zimu, ako v tých najtuhších mrazoch v prírode. Spomenul som si na detstvo, keď sa raz podo mnou prelomil ľad a spadol som do vody, našťastie plytkého jazera. Azda ani teraz som necítil väčší chlad. Začali sme chodiť dookola, ruky sme si dali za hlavy a mávali sme nimi pomaly ako krídlami. Povedal som vetu o svojich pocitoch, ale uvedomil som si, že nemôžem rozprávať, lebo vypúšťam paru a môj dych by ohrieval prostredie. Dýchal som plytko. Asi po dvoch minútach prišla niekoľkosekundová kríza, začal som si uvedomovať ozajstný chlad, ale našťastie, trvalo to iba niekoľko sekúnd, lebo väčšiu zimu som už prestal vnímať. Klop, klop, klop – ozvalo sa vzápätí na okne komory, čím nám doktorka Skljarszka dala na vedomie, že musíme zasa do adaptačnej komory a potom - von. Hneď ma viedli do susednej kardiomiestnosti so stacionárnymi bicyklami, stepermi, bežiacimi kobercami, veslovacími trenažérmi, aby som mohol vyvinúť nejakú aerobnú činnosť aspoň 15 minút . Vtedy prichádza fáza, keď sa pozitívny efekt komory prejaví. Ja som si vybral „ veslá“ a hoci som dobrých pár rokov nevesloval, cítil som, ako keby som vládal viac, než som si myslel. Jediným nedostatkom bolo, že som v ten deň s pobytom v komore nerátal a prišiel som s plným žalúdkom a tak cvičiť nie je dobré. Susední páni na náradiach mi hovorili o svojich skúsenostiach. Že sa výrazne prekrvia tkanivá, zvýši sa základný metabolizmus a navyše, predovšetkým u nás, mužov, sa vyplavuje aj testosterón, čo sa po niekoľkých aplikáciách komory, ako tvrdili, naozaj prejavilo. Športovci komoru kombinovali s posilňovňou, pretože potom posilňovací tréning má väčší efekt. Atrofované svalstvo sa po úrazoch skôr dokáže dať do poriadku a akékoľvek kĺbové problémy sa vždy lepšie znášajú, keď je kĺb obkolesený pevným svalstvom, ktoré mu vlastne vytvorí akýsi korzet. Skúsenosť je taká, že aj ťažšie poškodenia kĺbov sa takto znášajú podstatne lepšie.

Výsledky, ktoré hovoria za

Vari najväčším úspechom v tejto liečbe v košickej kryokomore je prípad panej z Trebišova. Mala také nočné reumatické bolesti, že sa asi päť rokov nevedela poriadne vyspať. Už po prvej aplikácii kryokomory prišla na druhý deň s radostnou správou: spala až tak dobre, že ju ráno museli budiť.

"Neskôr som sa s ňou rozprával a povedala, že po 10 pobytoch v komore tento zlepšený účinok vydržal asi tri mesiace a výrazne mohla znížiť užívanie liekov. Čiže časť toho, čo minula na komoru, ušetrila na liekoch," opisuje prípad odborný konzultant v oblasti kryoregenerácie. Ako ďalší je prípad 59-ročného boxerského trénera, ktorý už iba z lavičky dokázal dirigovať tréningy a teraz so zverencami boxuje.

"Mal ich raz aj tu. Po jedinom pobyte v kryokomore nabrali toľko energie, že na druhý deň ich tréner nedokázal na tréningu uhnať a vyzerali ako nadopovaní. Napriek tomu v kúre prestali. V takej Bystrici si veru najmä športovci vedia viac vážiť to, že aplikácia kryokomory im skracuje čas, ktorý ich vyraďuje z hry."

Vyhla sa skalpelu

Pani Darinku sme zastihli pred pätnástou návštevou košickej kryokomory. Jej prípad sa začal odvíjať pred rokmi, keď sa prihlásili bolesti chrbtice a kĺbov, ktoré neznesiteľne vyžarovali až do nôh. Takmer pri každej návšteve lekára si musela pýtať silnejšie lieky na bolesť a aj častá hospitalizácia iba dočasne utlmila bolesti, ktoré začali byť neznesiteľné, preto jej lekári odporúčali ísť pod skalpel. Už zaľahla do banskobystrickej nemocnice, no operáciu napokon z technických príčin museli preložiť na neskorší termín, a to ju od nožov zachránilo.

"Náhodou som sa dozvedela o tamojšej kryokomore, ktorá bola vtedy jediná na Slovensku a rozhodla som sa ju vyskúšať. Veď čo by ste neurobili, aby ste sa zbavili svojich bolestí" kladie si otázku. Absolvovala prvých 10 vstupov, po ktorých sa jej zdravotný stav natoľko zlepšil, že prestala užívať lieky od bolesti.

"Po porade s doktorom. Cabanom som po troch mesiacoch podstúpila ďalšiu 10-dennú kúru, a od toho času uplynul už rok, čo nemusím užívať lieky. A keď som sa dozvedela, že aj v Košiciach je taká istá kryokomora, začala som chodiť aj tu. Moje skúsenosti s ňou sú dobré, ja osobne sa liečim týmto spôsobom a už vôbec neuvažujem o tom, že by som sa dala operovať. Bola som v komore aj s chorými na sklerózu multiplex a videla som, ako sa ich stav po každej kúre zlepšuje."

Ladislav KULIK   |  
tlačiareň